معرفی شهرستان
این شهرستان متشکل از دو بخش مرکزی و هخامنش می باشد.

سعادت شهر به عنوان مرکز شهرستان در کنار دو دهستان کمین و سرپنیران بخش مرکزی را تشکیل می دهد.

شهر سعادت شهر از 5 محله سعادت شهر، علی آباد، بوکان، سراج آباد و نواجرد تشکیل شده است و در این شهر 3094 خانوار مرکب از 7915 نفر مرد و 7671 زن زندگی می کنند.

دهستان کمین جمعاً از 22 آبادی با مرکزیت روستای جیسقان 5573 نفر را در قالب 1183 خانوار خود جای داده است که از این تعداد 2888 نفر مرد و 2685 نفر زن می باشند.

از میان این 33 آبادی 11 روستای اکبر آباد، جیسقان، قوام آباد، دولت آباد، همت آباد، حسن آباد، رحمت آباد، کرم آباد ، وکیل آباد، ابوالمهدی و اسلام آباد دارای شوراهای اسلامی 3 نفره بوده و روستای اکبر آباد، جیسقان، قوام آباد، علیرسیده و دولت آباد دارای دهیاری مصوب می باشند.

در قسمت شمالی سعادت شهر دهستان سرپنیران با مرکزیت نعیم آباد جای گرفته که 18 آبادی کوچک و نسبتاً بزرگ، گرد هم آورده است.

روستاهای نعیم آباد، گمبکان، رکن آباد، حسین آباد، کته میان و کتوری دارای شورای اسلامی و نعیم آباد مرکز دهستان دارای دهیاری مصوب می باشد.

بخش هخامنش به مرکزیت روستای مشهد مادر سلیمان در فاصله 21 کیلومتری شمال سعادت شهر قرار دارد.

روستاهای ابوالوردی، کردشول، مبارک آباد و دهنو از توابع این بخش می باشند که هر ساله به جهت وجود آریاثار باستانی در این منطقه بازدید کندگان فراوانی را به سوی خود جذب می نمایند.
 
موقعیت جغرافیایی و اقلیمی


شهرستان پاسارگاد در میان دو رشته کوه از کوههای زاگرس واقع شده است. از سردسیرات استان فارس است که مرکزیت آن سعادت شهر می باشند که بین مدارهای 30 تا 20 و 30 عرض شمالی و 45/52 تا 30/53 طول شرقی از نصف النهار مبدا قرار دارد. ارتفاع شهرستان از سطح آبهای آزاد حدود 1700 متر است. این شهرستان از شمال به شهرستان خرمبید و آباده - از غرب به شهرستان اقلید و مرودشت- از جنوب به شهرستان مرودشت و از شرق به شهرستان ارسنجان مشرف می باشد. نژاد مردم آریایی و از طوایف تاجیک لر، کردکشکولی، ترک، عرب، علی شاقلی، میش مست، کلمبه، حنایی، ایل خاص و ابو موسی می باشند. دین مردم اسلام است و شیعه اثنی عشری هستند و به زبانهای فارسی و تعداد اندکی به زبانهای ترکی و عربی صحبت می کنند.

از نظر اقلیمی و کلیما تولوژی دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای با زمستانهای نسبتاً سرد و تابستانهای معتدل می باشد.

میانگین بارش منطقه حدود 400 میلی متر در سال است که عمدتاً به صورت برف در ارتفاعات و باران در دشت ها می باشد.

توده های هوایی که منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد عبارتند از: توده های مدیترانه ای که از اواسط پاییز تا اوایل بهار به منطقه می وزند و باران آور می باشند.

توده های سردسیر، توده های گرم و خشک عربستان و بادهای موسمی که در تابستان از اقیانوس هند می وزند و باعث ایجاد رگبارهای زودگذر می شوند.
 
شبکه آب ها:

تنها رودخانه دایمی بخش، رودخانه بلاغی (پلوار) سیوند است که از کوههای خرم بید و سرحد چهار دانگه سرچشمه میگیرد و در جنوب شهر مرودشت به رود کر پیوست و به دریاچه بختگان می ریزد.

هم اکنون سد عظیم سیبویه بر روی این رود در حال احداث است که با تکمیل و اتمام آن آینده ای روشن پیش روی بخش می باشد.
 
 

گردشگری

این شهرستان از نظر جاذبه‌های طبیعی یکی از زیبا ترین شهرهای شمالی استان فارس است. وجود تفریگاهی از جمله چشمه شهید بابایی، تنگه پیرچوپان، بلاغی، نهالستان منابع طبیعی، جنگل سرپنیران، باغ قوام، پایانه مسافربری و بخش هخامنش جاذبه‌های متعددی را فراهم کرده و موجب جلب توریست در منطقه شده‌است. وجود بقاع متبرکه و مقدس از جمله امام‌ز اده حسین، امام زاده سلطان سید حمید، امام زاده عقیل و زیارتگاه شاه مردان باعث گردیده که سالانه از دیگر مناطق جهت زیارت و تفریح در این شهرستان حضور یابند. در سال‌های اخیر احداث پروژه‌های اساسی و زیر بنایی اثرات مفیدی برای شهرستان و روستاهای آن داشته‌است. [پاسارگاد وبی مهری مسیولین میراث فرهنکی: عظمت و غرور تاریخی مجموعه یادمان‌های فرهنگی تنگ بلاغی و پاسارگاد بیشتر ازآن است که این یادمان فرهنگی به فراموشی سپرده شود، این بنای کهن و تاریخی می‌تواند محور توسعه گردشگری در استان فارس قرار گیرد و مبنایی برای توسعه همه جانبه این استان و حتی کشور باشد. شرایط پیرامونی بنای پاسارگاد و آرامگاه کوروش درتنگ بلاغی اکنون شرایطی نیست که بتواند مناسب برای جذب گردشگر و توریست در ابعاد وسیع باشد، در این منطقه فرهنگی و تاریخی اکنون حجم بی‌توجهی‌ها و بی‌تفاوتی‌ها به حدی است که موقعیتی کاملا آسیب پذیر برای پاسارگاد رقم زده‌است. رویش خار و خاشاک در فاصله چند ده متری آرامگاه کوروش، عبور گله‌ها و رمه‌های عشایری از حاشیه این بنای فرهنگی، قرار داشتن بنای آرامگاه در معرض فرسایش باد و باران، فقدان راه توسعه یافته و بزرگراه برای آمد و شد در مسیر پاسارگاد و نبود علائم کافی راهنمایی برای هدایت گردشگران به سمت پاسارگاد فقط بخشی از کمبودها و بی‌توجهی‌هایی است که پاسارگاد با آن مواجه‌است. این یادمان فرهنگی و تاریخی اکنون هیچ زیر ساخت مناسب اقامتی و پذیرایی برای گردشگران و جهانگردان ندارد و هر کس صرفاً بر اساس علاقه مندی خود با دهها مشکل و دردسر به دیدار از پاسارگاد می‌شتابد و مجبور است برای آنکه در ظلمت شبانه آن گم یا طعمه حیوانات درنده نشود با غروب آفتاب منطقه را ترک کند و با پیمودن مسیری ‪ 138‬کیلومتری خود را به شیراز برساند. وزش بادهای تند و تشکیل گردبادها و برخاستن ستونی از خاک و خاشاک در حاشیه پاسارگاد در حقیقت قدم زدن در کویرهای خشک و خالی را برای گردشگران تداعی می‌کند و آنان را در فضایی بی‌تحرک، خسته‌کننده و غمبارقرارمی دهد. همه این صحنه‌ها در فاصله چند متری آرامگاه کوروش و مجموعه یادمان‌های پاسارگاد قابل رویت است و کمی دورتر از این بنای جهانی دیدن مناظری مانند انبوهی از کودهای حیوانی که بر روی هم انباشته شده‌است و کشاورزان آن را به زمین‌های خود منتقل می‌کنند، تریلرهای غول پیکر که کوهی ازآهن‌آلات قراضه و سیمان و سنگ را حمل می‌ن مایند و آتش سوزی‌های گسترده در جامانده بقایای کشاورزی که هر سال بدون وقفه تکرار می‌شود چیزی عادی و فراوان است.

به رغم عظمت و ارزشی که بنای تاریخی آرامگاه کوروش و پاسارگاد در بینش گردشگری، تاریخ، تمدن و ایرانشناسی دارد، این بنای تاریخی و فرهنگی هنوز جایگاه واقعی خود را در نگرش ما پیدا نکرده و در حقیقت هنوز ما آن را نشناخته‌ایم]

زبان و تیره ها

مردم این شهرستان از طوایف تاجیک لُر، کردشولی، ترک، عرب، علی شاقلی، میش مست، کلمبه، حنایی، ایل خاص و لبو موسی می‌باشند. دین مردم اسلام است و شیعه دوازده امامی هستند و به زبان‌های فارسی و شمار اندکی به زبان‌های ترکی و عربی صحبت می‌ کنند.

 
 

کشاورزی و منابع طبیعی

این شهرستان از لحاظ کشاورزی و دامداری یکی از مهم‌ترین مناطق استان فارس می‌باشد که بیش از 65٪ مردم به این شغل اشتغال دارند. وجود زمین‌های حاصل خیز با بیش از 23 هزار هکتار سبب تولید محصولاتی از جمله گندم، جو، ذرت، چغندر قند، صیفی جات، برنج کاری و حبوبات و 536 هکتار باغات و محصولاتی از جمله انگور، بادام، گردو، انار موجب رونق باغداری گردیده‌است. از لطافت انگور این شهرستان در فارس‌نامه ناصری یاد شده‌است. سوغات شهرستان انگور، کشمش، بادام، گردو، رب انار، آبغوره شوریجات، حبوبات نیز می‌باشد. با توجه به مرتفع بودن، کوه‌های منطقه دارای آب و هوای مساعد می‌باشد.

یکی از ثروت‌های طبیعی منطقه جنگل‌ها و مراتع می‌باشد که با معیشت عده‌ای از مردم پیوند خورده‌است. درختان تناور از جمله بنه (پسته کوهی) و گیاهان داروئی و خوراکی و درختان مثمر علاوه بر سودهی از نظر اکولوژی نقش حساسی را در منطقه ایفا کرده‌ا ست.

تاریخ به روز رسانی:
1398/06/03
تعداد بازدید:
429
Powered by DorsaPortal